Żywienie


                Młode króliki Królicze oseski rodzą się nagie, z czasem pojawia się futerko. Są również głuche i ślepe. Do trzeciego tygodnia życia żywią się wyłącznie mlekiem matki. Ich rozwój w tym okresie zależy więc od zawartych w nim składników odżywczych. Samica ma mleko przez około sześć tygodni, jednak już po wspomnianych 20 dniach młode zaczynają interesować się innymi pokarmami. Po sześciu- siedmiu  tygodniach od urodzenia króliczki powinny zostać odsadzone od matki. Czas ten jest dla nich nieco stresujący. Ze względu na utratę najlepszego środka ochronnego, jaki stanowią zawarte w mleku samicy przeciwciała, króliki narażone są na wszelkiego rodzaju infekcje, głównie układu pokarmowego. Należy wówczas dbać o to , aby serwowany pokarm był najwyższej jakości z przeznaczeniem dla króliczków do 8 mc życia. 

Ze względu na specyfikę procesu trawienia wskazane jest podawanie pokarmu niskokalorycznego i wysokowłóknistego, a przewód pokarmowy powinien być stale wypełniony. Dieta uboga w błonnik może powodować zaburzenia perystaltyki, zmiany flory bakteryjnej i pH przewodu pokarmowego, niedrożność spowodowaną spożyciem włosów oraz nadmierny wzrost zębów. Króliki i świnki morskie zjadają swoje odchody (cekotrofy), które zawierają witaminy, aminokwasy, lotne kwasy tłuszczowe i mikroorganizmy.

Najważniejsze pożywienie królika to SIANO stanowi 80 % jego prawidłowej diety 

 Króliki są ścisłymi roślinożercami.  Karma, którą jedzą – zioła, warzywa, gałązki, liście, kora drzew – jest pokarmem niskokalorycznym, dlatego muszą zjadać ją w naprawdę dużych ilościach, aby zaspokoić potrzeby organizmu. Aby sprostać temu zadaniu natura wyposażyła króliki we wspaniałe zęby (6 siekaczy i 22 zęby policzkowe), które rosną przez całe życie. Królik, przeżuwając długimi godzinami pokarm, regularnie je ściera. Jest to doskonale wymyślony mechanizm, który łatwo jednak zepsuć niewłaściwym żywieniem. Drugą cechą karmy, którą w naturze jedzą króliki jest to, że jest to pasza wysoko-włóknista. Włókno pełni bardzo ważną rolę w przewodzie pokarmowym królika. Jelita u królika to wielka fabryka wypełniona miliardami bakterii, które powodują, że niestrawne dla mięsożerców części roślin staną się dla królika jak najbardziej przyswajalne. Włókno jest głównym źródłem energii dla bakterii bytujących w jelitach królika. Powoduje ono także szybkie przemieszczanie się treści pokarmowej wzdłuż jelit (chroniąc królika przed zatkaniem treścią pokarmową czy włosem) i ułatwia właściwe nawodnienie treści pokarmowej

Przeznaczenie siana Versele Laga Timothy Hay Bell Carrot & Pumpkin

Sianko dla gryzoni i królików. Idealne dla świnek morskich, szynszyli czy koszatniczki.

Charakterystyka siana Versele Laga Timothy Hay Bell Carrot & Pumpkin

Versele Laga Timothy Hay Bell Carrot & Pumpkin to czyste, wolne od kurzu, wysokiej jakości siano z tymotki łąkowej z dodatkiem marchwi i dyni.

Pyszna, pachnąca tymotka łąkowa o wysokiej zawartości surowego błonnika wspomaga trawienie i pomaga dbać o zdrowie zębów.

Sianko to niezbędny składnik podstawowego pożywienia królików, świnek morskich, szynszyli i koszatniczek. Zdrowe i smakowite uzupełnienie diety zwierzęcia. Dodatek marchwi i dyni — bogatych źródeł witaminy A — wspomaga naturalną barierę ochronną skóry i chroni wzrok.

Zalety siana Versele Laga Timothy Hay Bell Carrot & Pumpkin:
► smakowite i zdrowe uzupełnienie diety gryzoni i królików
► bogate źródło włókna pokarmowego, zapewniającego optymalne trawienie
► naturalne źródło witamin i mikroelementów
► wspomaga przemianę materii i pracę jelit
► siano jest niezbędne gryzoniom i królikom do regularnego ścierania zębów

Wszystkie produkty Versele Laga Nature są całkowicie wolne od sztucznych barwników, konserwantów, aromatów i GMO.

Skład siana Versele Laga Timothy Hay Bell Carrot & Pumpkin

Siano tymotkowe (96%), marchew (2%), dynia (2%)

Charakterystyka Jr Farm sianka łąka pełna kwiatów

Jr Farm łąka pełna kwiatów to zdrowa, surowa pasza na każdy dzień. Ta pachnąca uczta dla smakoszy,  bogata w naturalne witaminy, składa się ze starannie wysuszonej łąkowej trawy z aromatycznymi kwiatami.

Sianko Jr Farm cechuje wysoka zawartość włókna surowego, zapewniającego optymalne trawienie: regulującego przemianę materii i wspomagającego pracę jelit, a tym samym poprawiającego samopoczucie zwierzęcia.

Obecny w sianku suszony nagietek ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Wzmacnia naturalną odporność zwierzęcia.

Skład karmy Jr Farm dla królików i gryzoni

siano 80%, kwiaty nagietka 20%.

Analiza składu sianka Jr Farm dla królików i gryzoni

Białko 12,2%, zawartość tłuszczu 4,3%, tłuszcz surowy 23,4%, włókna surowe popiół surowy 8,2%, wilgotność 9,8%;


Króliki  to zwierzęta roślinożerne. Ze względu na specyfikę procesu trawienia wskazane jest podawanie pokarmu niskokalorycznego i wysokowłóknistego, a przewód pokarmowy powinien być stale wypełniony. Dieta uboga w błonnik może powodować zaburzenia perystaltyki, zmiany flory bakteryjnej i pH przewodu pokarmowego, niedrożność spowodowaną spożyciem włosów oraz nadmierny wzrost zębów. Króliki zjadają swoje odchody (cekotrofy), które zawierają witaminy, aminokwasy, lotne kwasy tłuszczowe i mikroorganizmy.

Dieta podstawowa:

1. Siano to nieodzowny element diety, zawiera duże ilości włókna, zwierzęta powinny mieć do niego stały dostęp.

2. Granulat dobrej jakości granulat to mieszanka zawierająca wszystkie składniki odżywcze, witaminy, minerały i aminokwasy, których zwierzę potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Składa się ze zmielonych i sprasowanych części roślin (warzyw, owoców, zbóż, ziaren, ziół), w związku z czym zaletą granulatu jest to, że królik nie może wybierać smakołyków i otrzymuje pełnowartościowy pokarm.

3. Warzywa: ­ seler korzeniowy (korzeń i liście), ­ seler naciowy (pocięty na kawałki), ­ marchew (korzeń i liście), ­ pietruszka (korzeń i liście), ­ papryka, ­ rzodkiewka (korzeń i liście), ­ rzodkiew,  buraki (korzeń i liście), ­ cukinia, ­ brokuły (głównie liście i łodygi), ­ cykoria, ­ rukola, ­ endywia, ­ eskarola, ­ sałata rzymska, ­ kabaczek, ­ dynia, ­ pasternak, ­ szparagi, ­ słodki groszek ogrodowy ­ strączki, ­ karczoch, ­ koper włoski.

4. Zioła i rośliny łąkowe: ­ mniszek lekarski, ­ koniczyna, ­ bazylia ­ babka lancetowata i szerokolistna, ­ chaber bławatek, ­ melisa, ­ pokrzywa, ­ oregano, ­ koper,­szałwia, ­ rozmaryn, ­ tymianek, ­ kolendra, ­ ogórecznik, ­ trybula, ­ gorczyca, ­ lubczyk, ­ podagrycznik, ­ żywokost, ­ gwiazdnica pospolita, jasnota biała kostrzewa, komonica zwyczajna, pięciornik gęsi, ­ podbiał pospolity, ­ rukiew wodna, ­ tasznik pospolity, ­ tymotka łąkowa, ­ rumianek.

5. Kwiaty: ­ nagietek ­ stokrotka ­ róża ­ chaber bławatek ­ malwa ­ ogórecznik lekarski, ­ rutwica lekarska.

Czego należy unikać: ­

  • kolb, dropsów, wapienek (zawierają sztuczne substancje, nie stanowią narzędzia do ścierania zębów),­
  • ludzkiego jedzenia (np. chleb, ciastka, czekolada, mięso, cola, kawa, mleko i przetwory mleczne, czyli jogurty, serki),
  • kapusty, sałaty lodowej, cebuli, pora, szczypioru, czosnku, ziemniaków,­ fasoli, soczewicy, soi, skórki owoców cytrusowych,­rabarbaru, mieszanek zbóż, pestek i orzechów. ­
  • owoce podajemy w ograniczonych ilościach, ponieważ zawierają wiele cukrów. Za duża ilość owoców może prowadzić do otyłości, biegunek i innych schorzeń

Dieta dla królika w wieku 8 tygodni do 8 miesięcy:

wskazany jest nieograniczony dostęp do siana, granulatu i wody. Po skończeniu 3 miesięcy do diety wprowadzamy stopniowo świeży pokarm

Dieta dla królika w wieku 8 miesięcy do 1 roku:

ograniczamy dawkę granulatu, a zwiększamy ilość świeżego pokarmu

Dieta dla dorosłego królika:

granulat powinien zostać ograniczony do 2  łyżek stołowych na dzień, ilość warzyw powinna za to zostać zwiększona do 1,5 ­- 2 szklanek/dobę.

Zmiana diety:

nowa karmę czy świeży pokarm wprowadzamy stopniowo. Mikroflora przewodu pokarmowego musi mieć czas na przystosowanie się do nowości.

Nie sprzedajemy karmy dla króliczków, gdyż nie jesteśmy sklepem i nie mamy uprawnień do odsprzedawania artykułów spożywczych. Dajemy w gratisie jedzonko (karmę podstawową dla młodych osobników wraz z ziołami i suszonymi warzywami) na pierwsze dni w nowym domku. Karmy są ogólnie dostępne w sklepach na terenie całego kraju. Zalecana na pierwsze 2 mc życia po za hodowlą  jest  Versele Laga Cuni Fit Plus. 

Versele Laga  Cuni Junior

Bogata w białko ekstrudowana karma dla młodych królików

Versele-Laga Complete Cuni Junior to żywienie bez zmartwień. Niezwykle smaczne ekstrudaty przygotowane wg koncepcji “wszystko w jednym” zapobiegają selektywnemu pobieraniu pokarmu. Dzięki temu Twój młody królik otrzymuje wszystkie niezbędne substancje odżywcze pozwalające mu cieszyć się pełnią zdrowia. Bezzbożowy, zawierający długie włókna pokarm zawiera więcej wapnia, białka i witamin, które są budulcem zapewniającym optymalny wzrost. Versele-Laga Complete Cuni Junior został przygotowany przez lekarzy weterynarii w oparciu o zaawansowane badania.

Druga bardzo dobra karma to Beaphar Nature

Pełnoporcjowa karma dla młodego królika (do 10 miesięcy) bez ziaren zbóż. Nie zawiera sztucznych barwników, wzmacniaczy smaku ani konserwantów.

Do produkcji karmy Nature Rabbit Junior wykorzystano 30 różnych gatunków roślin oraz bardzo lubianą przez króliki tymotkę łąkową. W dodatkach znalazł się poprawiający trawienie korzeń cykorii oraz dodające smakowitości jabłka.

Oczywiście jest też opcja dla króliczków dorosłych od 10 miesiąca życia

Versele Laga Cuni Adult  

Karma dla króliczków dorosłych po 8 miesiącu życia 

Versele Laga 

Cuni ADULT  to karma dla dorosłych królików.

Bogata w błonnik ekstrudowana karma dla królików

Versele-Laga Complete Cuni Adult to żywienie bez zmartwień. Niezwykle smaczne ekstrudaty przygotowane wg koncepcji “wszystko w jednym” zapobiegają selektywnemu pobieraniu pokarmu. Dzięki temu Twój królik otrzymuje wszystkie niezbędne substancje odżywcze pozwalając mu cieszyć się pełnią zdrowia. Bezzbożowy, zawierający długie włókna pokarm dostosowany jest do potrzeb żywieniowych dorosłych królików. Versele-Laga Complete Cuni Adult został przygotowany przez lekarzy weterynarii w oparciu o zaawansowane badania.

Versele Laga Cuni Sensitive 

Łatwostrawny ekstrudat dla wrażliwych królików

Versele-Laga Complete Cuni Sensitive to żywienie bez zmartwień. Niezwykle smaczne ekstrudaty przygotowane wg koncepcji “wszystko w jednym” zapobiegają selektywnemu pobieraniu pokarmu. Dzięki temu Twój królik otrzymuje wszystkie niezbędne substancje odżywcze pozwalając mu cieszyć się pełnią zdrowia. Bezzbożowy ekstrudowany pokarm z naturalnymi długimi włóknami zapobiega powstawaniu kul włosowych i otyłości. Optymalny poziom wapnia oraz ekstrakt z żurawiny pomaga w utrzymaniu w zdrowiu układu moczowego. Versele-Laga Complete Cuni Sensitive został przygotowany przez lekarzy weterynarii w oparciu o zaawansowane badania.

Zapobiega selektywnemu pobieraniu pokarmu. Bezzbożowy. Obniżona wartość energetyczna, z długimi włóknami m.in. tymotki, dobrze wpływa na trawienie. Skład wzbogacony żurawiną wspomaga układ moczowy i nerki


Zioła 


Babka szerokolistna ma podobne działanie jak babka lancetowata. Zawiera mniej garbników lecz więcej śluzów i pektyn. Może być stosowana w leczeniu chorób przewodu pokarmowego. Podawana profilaktycznie uchroni Twojego uszatka przed chorobami układu pokarmowego. Roślina ta jest uwielbiana przez króliki.


Płatki słonecznika, spożywanie płatków słonecznika pobudza wydzielanie soków żołądkowych, a co za tym idzie stymuluje pracę układu  pokarmowego. Płatki o pięknej barwie stanowią idealne uzupełnienie zdrowej diety małych zwierząt.


Mniszek lekarski, pospolicie zwany mleczem to wyjątkowo pyszny i zdrowy smakołyk dla królików i gryzoni. Zawiera kwasy organiczne oraz pektyny. Jest rośliną bogatą w witaminy A, B1, C, D. Mniszek ma działanie moczopędne, wraz z moczem z organizmu wydalane są szkodliwe związki. Jest uwielbiany przez każdego królika.


Pokrzywa znana jest jako zioło lecznicze. Jej liście zawierają między innymi różne kwasy organiczne, witaminy (C, K, B2), garbniki, chlorofil, aminy (np. histaminę, acetylocholinę, serotoninę), białka i niewielką ilość olejku eterycznego. Wyciąg z jej liści działa moczopędnie i oczyszcza organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii. Ponadto zapobiega drobnym krwawieniom przewodu pokarmowego i korzystnie wpływa na zwiększenie poziomu hemoglobiny w osoczu, jest pomocny w problemach gastrycznych i obniża poziom cukru we krwi. Bardzo smakuje królikom i gryzoniom.


Babka lancetowata zwiększa wydzielanie soków żołądkowych, ułatwiając tym samym trawienie. Zawiera witaminę C. Śluzy zawarte w roślinie działają osłaniająco na przewód pokarmowy, chroniąc błonę śluzową przed samostrawieniem. Babka lancetowata zawiera związki czynne, które zwiększają ilość śluzu wydzielanego w oskrzelach oraz rozrzedzają go, ułatwiając oczyszczanie się dróg oddechowych. Zawiera dużą ilość garbników. Babka lancetowata ma działanie przeciwzapalne, osłaniające, przeciwbakteryjne. Roślina ta jest uwielbiana przez króliki.


Czerwona koniczyna jest źródłem wielu wartościowych składników takich jak wapń, magnez, potas, fosfor oraz chrom. Roślina bogata w witaminę C.
Koniczyna cięta z dużą ilością kwiatostanów.


SKRZYP

Związki czynne zawarte w skrzypie zwiększają ilość wydalanego moczu a wraz z nim szkodliwych produktów przemiany materii. Dzięki zawartości związków krzemu skrzyp ma duże znaczenie w procesach regeneracyjnych, wpływa on na metabolizm kolagenu, a konsekwencji na gojenie się ran i odbudowę kości. Związki krzemu zapobiegają także odkładaniu się złogów w drogach moczowych. Związki czynne zawarte w krzemie poprawiają stan okrywy włosowej.


Suszone warzywa i owoce : 

Owoc gruszki
to pyszna i zdrowa przekąska. Owoc bogaty w witaminy A, B1, B2, B6, C i PP.
Bor zawarty w owocach gruszki zapobiega ubytkom wapnia w kościach, z kolei jod wpływa pozytywnie na funkcjonowanie tarczycy.
Podawany jako przekąska stanowi idealne uzupełnienie zdrowej diety królików i gryzoni.

Brokuł
jest bogaty w witaminy (A, C, B 1, B2, PP), i sole mineralne. Najcenniejszy w brokule jest sulforafan – substancja zapobiegająca chorobie i bezpośrednio zwalczająca komórki nowotworowe.

Cykoria dostarcza do organizmu wiele cennych mikroelementów. Związki zawarte w cykorii wpływają przede wszystkim na pobudzenie wątroby do produkcji żółci i żołądka do produkcji soku żołądkowego co poprawia trawienie i przyswajanie pokarmów.


Topinambur
jest bogatą w błonnik rośliną dietetyczną. Poprawia przemianę materii, reguluje właściwą mikroflorę jelit, wspomaga odchudzanie, obniża stężenie glukozy i cholesterolu we krwi. Produkt zalecany szczególnie dla podatnych na cukrzycę koszatniczek a także królików, szynszyli, świnek morskich szczurków i chomików

Gałązki jabłoni
stanowią naturalne źródło włókna, soli mineralnych, pierwiastków śladowych i witaminy C. Substancje w nich zawarte regulują funkcjonowanie układu moczowego, pokarmowego (biegunki, robaczyce) i układu nerwowego. Zapobiegają chorobom zębów i przyzębia królików i gryzoni. Stanowią doskonały naturalny produkt umożliwiający ścieranie siekaczy.

Korzenie marchwi
poza dość dużą ilością węglowodanów zawierają pektyny, prowitaminę A, witaminy B1,B2, B6, D, H, E, K, PP, substancję działającą podobnie do insuliny, olejek eteryczny, flawonoidy, sole mineralne, a przede wszystkim związki żelaza, fosforu, wapnia, jodu, miedzi i kobaltu. Korzenie marchwi dzięki bogactwu witamin, jakie zawierają, mogą być z dobrym skutkiem stosowane w leczeniu niedoborów tych witamin, a przede wszystkim niedoborów witaminy A, gdyż zawierają prowitaminę A.

Jabłka,
dzięki błonnikowi, witaminom i innym aktywnym biologicznie substancjom jabłka są eliksirem zdrowia. Substancje pektynowe jabłek obniżają poziom cholesterolu i pochłaniają niekorzystne substancje toksyczne, np. metale ciężkie. Jabłko reguluje trawienie, stabilizuje florę jelitową, ułatwia sen, podnosi odporność na stresy, rozpuszcza kwas moczowy, obniża poziom cholesterolu we krwi, zapobiega powstawaniu komórek rakowych.

Burakom czerwonym
przypisuje się działanie ogólnie pobudzające i zwiększające odporność organizmu. Panuje pogląd, że czynnikiem wpływającym na to jest betanina. Prawdopodobnie pewną rolę odgrywają tu również rzadkie pierwiastki śladowe, jak lit, stront i rubid, których znaczne ilości znajdują się w burakach.

Owoc aronii
ma właściwości antyutleniacza, skutecznie reguluje ciśnienie. Owoc aronii jest znakomitym źródłem wielu cennych substancji czynnych (antocyjanów), które oczyszczają organizm ze szkodliwych wolnych rodników obniżających odporność, witamin (C, B2, B6, PP, P, E, karotenu, czyli prowitaminy A), mikroelementów (molibdenu, manganu, miedzi, boru, jodu, kobaltu) oraz błonnika i pektyn ułatwiających pracę układu pokarmowego i usuwających toksyny z organizmu. Ze względu na obecność cukrów nie podawać koszatniczkom.

Natka pietruszka,
stanowi dobre źródło żelaza, beta-karotenu i witamin B1, B2, C. Zawiera także większość aminokwasów, “cegiełek” budujących białka. Korzyści medyczne: oczyszcza krew, uwalnia organizm ze szkodliwych substancji. Pomaga utrzymać w zdrowiu skórę i futerko, wzmacnia układ trawienny, zapobiega dolegliwościom nerek. Jest także naturalnym antybiotykiem.

Polecamy sprawdzone sklepy internetowe : 

 

https://bunny.expert/kategoria-produktu/ziola/


http://www.swiatkrolika.eu/glowna.html


http://www.lili-farm.pl/


http://animall.pl/