Żywienie


 

WAŻNE !!! 

Nie sprzedajemy karmy ani akcesoriów dla króliczków, gdyż nie jesteśmy sklepem i nie mamy uprawnień do odsprzedawania ( Paragonów czy FV ).  Dajemy w gratisie jedzonko (karmę podstawową dla młodych osobników wraz z ziołami i suszonymi warzywami) na pierwsze 2 tygodnie  w nowym domku. Karmy są ogólnie dostępne w sklepach na terenie całego kraju. Dajemy karmę za darmo z prośbą aby zakupili Państwo sobie swoją karmę

( Versele-Laga Complete Cuni JUNIOR ) i zmieszali z naszą karmą, podawać do 3-4 łyżek na dzień. Maluszka trzeba delikatnie przestawiać z karmy na nową karmę  tak by nie zaburzyć mu perystaltyki jelit.  

                Młode króliki Królicze oseski rodzą się nagie, z czasem pojawia się futerko. Są również głuche i ślepe. Do trzeciego tygodnia życia żywią się wyłącznie mlekiem matki. Ich rozwój w tym okresie zależy więc od zawartych w nim składników odżywczych. Samica ma mleko przez około sześć tygodni, jednak już po wspomnianych 20 dniach młode zaczynają interesować się innymi pokarmami. Po sześciu- siedmiu  tygodniach od urodzenia króliczki powinny zostać odsadzone od matki. Czas ten jest dla nich nieco stresujący. Ze względu na utratę najlepszego środka ochronnego, jaki stanowią zawarte w mleku samicy przeciwciała, króliki narażone są na wszelkiego rodzaju infekcje, głównie układu pokarmowego. Należy wówczas dbać o to , aby serwowany pokarm był najwyższej jakości z przeznaczeniem dla króliczków do 8 mc życia. 

Ze względu na specyfikę procesu trawienia wskazane jest podawanie pokarmu niskokalorycznego i wysokowłóknistego, a przewód pokarmowy powinien być stale wypełniony. Dieta uboga w błonnik może powodować zaburzenia perystaltyki, zmiany flory bakteryjnej i pH przewodu pokarmowego, niedrożność spowodowaną spożyciem włosów oraz nadmierny wzrost zębów. Króliki i świnki morskie zjadają swoje odchody (cekotrofy), które zawierają witaminy, aminokwasy, lotne kwasy tłuszczowe i mikroorganizmy.

Najważniejsze pożywienie królika to SIANO stanowi 80 % jego prawidłowej diety 

 Króliki są ścisłymi roślinożercami.  Karma, którą jedzą – zioła, warzywa, gałązki, liście, kora drzew – jest pokarmem niskokalorycznym, dlatego muszą zjadać ją w naprawdę dużych ilościach, aby zaspokoić potrzeby organizmu. Aby sprostać temu zadaniu natura wyposażyła króliki we wspaniałe zęby (6 siekaczy i 22 zęby policzkowe), które rosną przez całe życie. Królik, przeżuwając długimi godzinami pokarm, regularnie je ściera. Jest to doskonale wymyślony mechanizm, który łatwo jednak zepsuć niewłaściwym żywieniem. Drugą cechą karmy, którą w naturze jedzą króliki jest to, że jest to pasza wysoko-włóknista. Włókno pełni bardzo ważną rolę w przewodzie pokarmowym królika. Jelita u królika to wielka fabryka wypełniona miliardami bakterii, które powodują, że niestrawne dla mięsożerców części roślin staną się dla królika jak najbardziej przyswajalne. Włókno jest głównym źródłem energii dla bakterii bytujących w jelitach królika. Powoduje ono także szybkie przemieszczanie się treści pokarmowej wzdłuż jelit (chroniąc królika przed zatkaniem treścią pokarmową czy włosem) i ułatwia właściwe nawodnienie treści pokarmowej

Przeznaczenie siana Versele Laga Timothy Hay Bell Carrot & Pumpkin

Versele Laga Timothy Hay Bell Carrot & Pumpkin to czyste, wolne od kurzu, wysokiej jakości siano z tymotki łąkowej z dodatkiem marchwi i dyni.

Pyszna, pachnąca tymotka łąkowa o wysokiej zawartości surowego błonnika wspomaga trawienie i pomaga dbać o zdrowie zębów.

Sianko to niezbędny składnik podstawowego pożywienia królików, świnek morskich, szynszyli i koszatniczek. Zdrowe i smakowite uzupełnienie diety zwierzęcia. Dodatek marchwi i dyni — bogatych źródeł witaminy A — wspomaga naturalną barierę ochronną skóry i chroni wzrok.

Zalety siana Versele Laga Timothy Hay Bell Carrot & Pumpkin:
smakowite i zdrowe uzupełnienie diety gryzoni i królików
bogate źródło włókna pokarmowego, zapewniającego optymalne trawienie
naturalne źródło witamin i mikroelementów
wspomaga przemianę materii i pracę jelit
siano jest niezbędne gryzoniom i królikom do regularnego ścierania zębów

 

Jr Farm łąka pełna kwiatów to zdrowa, surowa pasza na każdy dzień. Ta pachnąca uczta dla smakoszy,  bogata w naturalne witaminy, składa się ze starannie wysuszonej łąkowej trawy z aromatycznymi kwiatami.

Sianko Jr Farm cechuje wysoka zawartość włókna surowego, zapewniającego optymalne trawienie: regulującego przemianę materii i wspomagającego pracę jelit, a tym samym poprawiającego samopoczucie zwierzęcia.

Obecny w sianku suszony nagietek ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Wzmacnia naturalną odporność zwierzęcia.

 

Króliki  to zwierzęta roślinożerne. Ze względu na specyfikę procesu trawienia wskazane jest podawanie pokarmu niskokalorycznego i wysokowłóknistego, a przewód pokarmowy powinien być stale wypełniony. Dieta uboga w błonnik może powodować zaburzenia perystaltyki, zmiany flory bakteryjnej i pH przewodu pokarmowego, niedrożność spowodowaną spożyciem włosów oraz nadmierny wzrost zębów. Króliki zjadają swoje odchody (cekotrofy), które zawierają witaminy, aminokwasy, lotne kwasy tłuszczowe i mikroorganizmy.

Dieta podstawowa:

1. Siano to nieodzowny element diety, zawiera duże ilości włókna, zwierzęta powinny mieć do niego stały dostęp.

2. Granulat dobrej jakości granulat to mieszanka zawierająca wszystkie składniki odżywcze, witaminy, minerały i aminokwasy, których zwierzę potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Składa się ze zmielonych i sprasowanych części roślin (warzyw, owoców, zbóż, ziaren, ziół), w związku z czym zaletą granulatu jest to, że królik nie może wybierać smakołyków i otrzymuje pełnowartościowy pokarm.

3. Warzywa: ­ seler korzeniowy (korzeń i liście), ­ seler naciowy (pocięty na kawałki), ­ marchew (korzeń i liście), ­ pietruszka (korzeń i liście), ­ papryka, ­ rzodkiewka (korzeń i liście), ­ rzodkiew,  buraki (korzeń i liście), ­ cukinia, ­ brokuły (głównie liście i łodygi), ­ cykoria, ­ rukola, ­ endywia, ­ eskarola, ­ sałata rzymska, ­ kabaczek, ­ dynia, ­ pasternak, ­ szparagi, ­ słodki groszek ogrodowy ­ strączki, ­ karczoch, ­ koper włoski.

4. Zioła i rośliny łąkowe: ­ mniszek lekarski, ­ koniczyna, ­ babka lancetowata i szerokolistna,­ pokrzywa, reszta jest rozpisana w tabeli. 

Czego należy unikać: ­

  • kolb, dropsów, wapienek (zawierają sztuczne substancje, nie stanowią narzędzia do ścierania zębów),­
  • ludzkiego jedzenia (np. chleb, ciastka, czekolada, mięso, cola, kawa, mleko i przetwory mleczne, czyli jogurty, serki),
  • kapusty, sałaty lodowej, cebuli, pora, szczypioru, czosnku, ziemniaków,­ fasoli, soczewicy, soi, skórki owoców cytrusowych,­rabarbaru, mieszanek zbóż, pestek i orzechów. ­
  • owoce podajemy w ograniczonych ilościach, ponieważ zawierają wiele cukrów. Za duża ilość owoców może prowadzić do otyłości, biegunek i innych schorzeń

Dieta dla królika w wieku 8 tygodni do 8 miesięcy:

wskazany jest nieograniczony dostęp do siana, granulatu i wody. Po skończeniu 5 miesięcy do diety wprowadzamy stopniowo świeży pokarm w małych ilościach, lecz najlepszy jest jednak suszony. 

Zmiana diety:

nowa karmę czy świeży pokarm wprowadzamy stopniowo. Mikroflora przewodu pokarmowego musi mieć czas na przystosowanie się do nowości.

 

Versele Laga  Cuni Junior

Bogata w białko ekstrudowana karma dla młodych królików – POLECANA 

Versele-Laga Complete Cuni Junior to żywienie bez zmartwień. Niezwykle smaczne ekstrudaty przygotowane wg koncepcji “wszystko w jednym” zapobiegają selektywnemu pobieraniu pokarmu. Dzięki temu Twój młody królik otrzymuje wszystkie niezbędne substancje odżywcze pozwalające mu cieszyć się pełnią zdrowia. Bezzbożowy, zawierający długie włókna pokarm zawiera więcej wapnia, białka i witamin, które są budulcem zapewniającym optymalny wzrost. Versele-Laga Complete Cuni Junior został przygotowany przez lekarzy weterynarii w oparciu o zaawansowane badania.

Versele Laga Cuni Adult  

Karma dla króliczków dorosłych po 8 miesiącu życia 

 

Versele Laga 

Cuni ADULT  to karma dla dorosłych królików.

Bogata w błonnik ekstrudowana karma dla królików

Versele-Laga Complete Cuni Adult to żywienie bez zmartwień. Niezwykle smaczne ekstrudaty przygotowane wg koncepcji “wszystko w jednym” zapobiegają selektywnemu pobieraniu pokarmu. Dzięki temu Twój królik otrzymuje wszystkie niezbędne substancje odżywcze pozwalając mu cieszyć się pełnią zdrowia. Bezzbożowy, zawierający długie włókna pokarm dostosowany jest do potrzeb żywieniowych dorosłych królików. Versele-Laga Complete Cuni Adult został przygotowany przez lekarzy weterynarii w oparciu o zaawansowane badania.

 

 

Versele Laga Cuni Sensitive 

Łatwostrawny ekstrudat dla wrażliwych królików

Versele-Laga Complete Cuni Sensitive to żywienie bez zmartwień. Niezwykle smaczne ekstrudaty przygotowane wg koncepcji “wszystko w jednym” zapobiegają selektywnemu pobieraniu pokarmu. Dzięki temu Twój królik otrzymuje wszystkie niezbędne substancje odżywcze pozwalając mu cieszyć się pełnią zdrowia. Bezzbożowy ekstrudowany pokarm z naturalnymi długimi włóknami zapobiega powstawaniu kul włosowych i otyłości. Optymalny poziom wapnia oraz ekstrakt z żurawiny pomaga w utrzymaniu w zdrowiu układu moczowego. Versele-Laga Complete Cuni Sensitive został przygotowany przez lekarzy weterynarii w oparciu o zaawansowane badania.

Zapobiega selektywnemu pobieraniu pokarmu. Bezzbożowy. Obniżona wartość energetyczna, z długimi włóknami m.in. tymotki, dobrze wpływa na trawienie. Skład wzbogacony żurawiną wspomaga układ moczowy i nerki


Zioła 

Zioła są lecznicze, podajemy w małych ilościach 


Babka szerokolistna

ma podobne działanie jak babka lancetowata. Zawiera mniej garbników lecz więcej śluzów i pektyn. Może być stosowana w leczeniu chorób przewodu pokarmowego. Podawana profilaktycznie uchroni Twojego uszatka przed chorobami układu pokarmowego. Roślina ta jest uwielbiana przez króliki.


Płatki słonecznika

 spożywanie płatków słonecznika pobudza wydzielanie soków żołądkowych, a co za tym idzie stymuluje pracę układu  pokarmowego. Płatki o pięknej barwie stanowią idealne uzupełnienie zdrowej diety małych zwierząt.


Mniszek lekarski  ZBYT DUŻA ILOŚĆ PODAWNA DZIENNIE JEST NIEBEZPIECZNA DLA ORGANIZMU. !!!!! 

pospolicie zwany mleczem to wyjątkowo pyszny i zdrowy smakołyk dla królików i gryzoni. Zawiera kwasy organiczne oraz pektyny. Jest rośliną bogatą w witaminy A, B1, C, D. Mniszek ma działanie moczopędne, wraz z moczem z organizmu wydalane są szkodliwe związki. Jest uwielbiany przez każdego królika.


Pokrzywa

znana jest jako zioło lecznicze. Jej liście zawierają między innymi różne kwasy organiczne, witaminy (C, K, B2), garbniki, chlorofil, aminy (np. histaminę, acetylocholinę, serotoninę), białka i niewielką ilość olejku eterycznego. Wyciąg z jej liści działa moczopędnie i oczyszcza organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii. Ponadto zapobiega drobnym krwawieniom przewodu pokarmowego i korzystnie wpływa na zwiększenie poziomu hemoglobiny w osoczu, jest pomocny w problemach gastrycznych i obniża poziom cukru we krwi. Bardzo smakuje królikom i gryzoniom.


Babka lancetowata

zwiększa wydzielanie soków żołądkowych, ułatwiając tym samym trawienie. Zawiera witaminę C. Śluzy zawarte w roślinie działają osłaniająco na przewód pokarmowy, chroniąc błonę śluzową przed samostrawieniem. Babka lancetowata zawiera związki czynne, które zwiększają ilość śluzu wydzielanego w oskrzelach oraz rozrzedzają go, ułatwiając oczyszczanie się dróg oddechowych. Zawiera dużą ilość garbników. Babka lancetowata ma działanie przeciwzapalne, osłaniające, przeciwbakteryjne. Roślina ta jest uwielbiana przez króliki.


Czerwona koniczyna

jest źródłem wielu wartościowych składników takich jak wapń, magnez, potas, fosfor oraz chrom. Roślina bogata w witaminę C.
Koniczyna cięta z dużą ilością kwiatostanów.


SKRZYP

związki czynne zawarte w skrzypie zwiększają ilość wydalanego moczu a wraz z nim szkodliwych produktów przemiany materii. Dzięki zawartości związków krzemu skrzyp ma duże znaczenie w procesach regeneracyjnych, wpływa on na metabolizm kolagenu, a konsekwencji na gojenie się ran i odbudowę kości. Związki krzemu zapobiegają także odkładaniu się złogów w drogach moczowych. Związki czynne zawarte w krzemie poprawiają stan okrywy włosowej.


Suszone warzywa i owoce : 

Owoc gruszki
 
to pyszna i zdrowa przekąska. Owoc bogaty w witaminy A, B1, B2, B6, C i PP.
Bor zawarty w owocach gruszki zapobiega ubytkom wapnia w kościach, z kolei jod wpływa pozytywnie na funkcjonowanie tarczycy.
Podawany jako przekąska stanowi idealne uzupełnienie zdrowej diety królików i gryzoni.
 
 

 
Brokuł
 
jest bogaty w witaminy (A, C, B 1, B2, PP), i sole mineralne. Najcenniejszy w brokule jest sulforafan – substancja zapobiegająca chorobie i bezpośrednio zwalczająca komórki nowotworowe.
 

Cykoria

dostarcza do organizmu wiele cennych mikroelementów. Związki zawarte w cykorii wpływają przede wszystkim na pobudzenie wątroby do produkcji żółci i żołądka do produkcji soku żołądkowego co poprawia trawienie i przyswajanie pokarmów.


 
 
Topinambur
 
jest bogatą w błonnik rośliną dietetyczną. Poprawia przemianę materii, reguluje właściwą mikroflorę jelit, wspomaga odchudzanie, obniża stężenie glukozy i cholesterolu we krwi. Produkt zalecany szczególnie dla podatnych na cukrzycę koszatniczek a także królików, szynszyli, świnek morskich szczurków i chomików
 

 
Gałązki jabłoni
 
stanowią naturalne źródło włókna, soli mineralnych, pierwiastków śladowych i witaminy C. Substancje w nich zawarte regulują funkcjonowanie układu moczowego, pokarmowego (biegunki, robaczyce) i układu nerwowego. Zapobiegają chorobom zębów i przyzębia królików i gryzoni. Stanowią doskonały naturalny produkt umożliwiający ścieranie siekaczy.
 

Korzenie marchwi
 
poza dość dużą ilością węglowodanów zawierają pektyny, prowitaminę A, witaminy B1,B2, B6, D, H, E, K, PP, substancję działającą podobnie do insuliny, olejek eteryczny, flawonoidy, sole mineralne, a przede wszystkim związki żelaza, fosforu, wapnia, jodu, miedzi i kobaltu. Korzenie marchwi dzięki bogactwu witamin, jakie zawierają, mogą być z dobrym skutkiem stosowane w leczeniu niedoborów tych witamin, a przede wszystkim niedoborów witaminy A, gdyż zawierają prowitaminę A.
 

Jabłka 
 
dzięki błonnikowi, witaminom i innym aktywnym biologicznie substancjom jabłka są eliksirem zdrowia. Substancje pektynowe jabłek obniżają poziom cholesterolu i pochłaniają niekorzystne substancje toksyczne, np. metale ciężkie. Jabłko reguluje trawienie, stabilizuje florę jelitową, ułatwia sen, podnosi odporność na stresy, rozpuszcza kwas moczowy, obniża poziom cholesterolu we krwi, zapobiega powstawaniu komórek rakowych.
 
 

Burakom czerwonym
 
przypisuje się działanie ogólnie pobudzające i zwiększające odporność organizmu. Panuje pogląd, że czynnikiem wpływającym na to jest betanina. Prawdopodobnie pewną rolę odgrywają tu również rzadkie pierwiastki śladowe, jak lit, stront i rubid, których znaczne ilości znajdują się w burakach.
 

Owoc aronii
 
ma właściwości antyutleniacza, skutecznie reguluje ciśnienie. Owoc aronii jest znakomitym źródłem wielu cennych substancji czynnych (antocyjanów), które oczyszczają organizm ze szkodliwych wolnych rodników obniżających odporność, witamin (C, B2, B6, PP, P, E, karotenu, czyli prowitaminy A), mikroelementów (molibdenu, manganu, miedzi, boru, jodu, kobaltu) oraz błonnika i pektyn ułatwiających pracę układu pokarmowego i usuwających toksyny z organizmu. Ze względu na obecność cukrów nie podawać koszatniczkom.
 
 

 
Natka pietruszka 
 
stanowi dobre źródło żelaza, beta-karotenu i witamin B1, B2, C. Zawiera także większość aminokwasów, “cegiełek” budujących białka. Korzyści medyczne: oczyszcza krew, uwalnia organizm ze szkodliwych substancji. Pomaga utrzymać w zdrowiu skórę i futerko, wzmacnia układ trawienny, zapobiega dolegliwościom nerek. Jest także naturalnym antybiotykiem.
 

Polecamy sprawdzone sklepy internetowe : 

 

https://bunny.expert/kategoria-produktu/ziola/


 

http://www.swiatkrolika.eu/glowna.html


 

http://www.lili-farm.pl/


 

http://animall.pl/


Tak samo jak w przypadku ludzi, otyłość u królików stanowi niezwykle poważny problem. Najlepiej jest zapobiegać jej poprzez przestrzeganie zasad zdrowego żywienia oraz zapewnienie pupilowi wystarczającej dawki ruchu. Systematyczna kontrola ciężaru ulubieńca pozwoli na szybsze zdiagnozowanie ewentualnego problemu, sygnalizowanego wzrostem (nawet minimalnym, ale postępującym) jego wagi. Często jednak temat otyłości staje się w doświadczeniu opiekuna obecny dopiero wtedy, kiedy na zapobieganie jest już za późno. Trzeba wówczas przedsięwziąć środki zmierzające do obniżenia wagi ukochanego długouchego, a w konsekwencji do poprawienia stanu jego zdrowia i jakości życia.

Objawy nadwagi

W wykryciu nadwagi pomoże z pewnością baczna obserwacja zwierzęcia. Króliki otyłe mają problem z utrzymanie swego futerka w czystości, są mniej ruchliwe i skore do zabawy, często więcej śpią. Zdarza się także, że nie zjadają cektrofów, co może wskazywać na ich niewłaściwy skład (zbyt bogata w węglowodany i tłuszcze, tucząca dieta), bądź – w bardziej zaawansowanych przypadkach – na zbyt duże pokłady tkanki tłuszczowej, uniemożliwiające sprawne wygięcie się w kierunku odbytu. Zaniechanie spożywania cekotrofów wiązać się może z innymi niż nadwaga dolegliwościami. Z tego powodu nigdy nie należy tego objawu ignorować.
Królik o prawidłowej wadze ma wyczuwalne wszystkie żebra i kręgosłup. Jeśli u naszego zwierzątka nie jest możliwe bezproblemowe, “namacalne” stwierdzenie ich występowania, niewątpliwie świadczy to o zbyt dużej masie ciała ulubieńca. Zdarza się, że nawet pupile z nadwagą mają wyczuwalne żebra. W takiej sytuacji pomocne okazać się mogą oględziny tkanki na brzuchu. Jeśli królik nie ma wyczuwalnej talii, ale poduszeczkę z tłuszczu, z pewnością jest nieco zbyt tęgi. Widać to szczególnie w momencie, kiedy brzuszek wyciągniętego na podłodze pupilka jest szerszy niż reszta ciała. Także zwierzak, u którego podczas ruchu zaobserwować możemy wałeczki tłuszczu na udach tudzież zbyt szerokie pośladki, nie należy do najszczuplejszych.

Od czego zacząć odchudzanie

W przypadku królików jedna z podstawowych zasad żywienia, traktująca priorytetowo stopniowe wprowadzanie nowych elementów pokarmowych, jest imperatywem. W specyficznie ukształtowanym układzie pokarmowym królików najistotniejszą rolę pełnią szczepy różnych, wysoce wyspecjalizowanych bakterii. Nieobecność enzymów sprawia, że cała odpowiedzialność za proces trawienny spada na mikroorganizmy. Ich poszczególne grupy zajmują się one metabolizowaniem zawsze jednego składnika, jaki wraz z pożywieniem dostaje się do organizmu zwierzęcia. Aby nowy element diety mógł być przyswojony bezproblemowo, niezbędne jest wyhodowanie zespołu bakterii, odpowiadających za jego metabolizm. Możliwe jest to tylko w sytuacji, w której nieznany dotąd pokarm wprowadzamy w niewielkich ilościach, systematycznie i powoli zwiększając jego ilość. W wyniku takiego działania, wymagane bakterie namnożą się w wystarczającej ilości, nie zaburzając tym samym delikatnej równowagi organizmu. Niedostateczna ilość pożądanych mikroorganizmów doprowadzić może do braku równowagi w ich liczebności oraz powstania w jelitach niebezpiecznych substancji toksycznych. Ich emisja do organizmu (enterotoksemia) skończyć się może śmiercią zwierzęcia.

Skład diety odchudzającej

Ogólne zasady żywienia królików obejmują kilka prostych zaleceń. Zwierzę przez cały dzień powinno mieć dostęp do świeżego, dobrego jakościowo i zróżnicowanego (z różnych roślin) siana. Ponadto dostawać powinno dobrej jakości granulat, pozbawiony sztucznych dodatków oraz składników niekorzystnych dla zdrowia zajęczaków (orzechy, zbyt duża ilość zbóż, suszone owoce). Oprócz siana podstawę żywienia stanowią rośliny zielone, głównie liście, nieco korzeni. Owoce stanowić powinny marginalny element diety, raczej smakołyk, niż codzienny pokarm. Szczegółom prawidłowego żywienia królików poświęcone są odrębne artykuły na portalu Vetopedia.

Zwierzę karmione prawidłowo raczej nie ma okazji utyć. Wielu z nas nie postępuje jednak konsekwentnie w kwestii żywienia swoich podopiecznych. Tym proponujemy zastosowanie się do kilku ogólnie sformułowanych propozycji zmian w jadłospisie, tudzież w sposobie podawania jedzenia długouchemu pupilkowi.

Przede wszystkim pod żadnym pozorem nie podawajmy królikom potraw przygotowanych dla ludzi, ciastek, czekolady i tym podobnych “rewelacji”. Układ pokarmowy królika absolutnie nie jest przygotowany na takie pokarmy.
Wycofajmy z diety różnego rodzaju produkowane przemysłowo królicze frykasy – kolby, dropsy itp. Zawierają one często zbyt dużo białka i węglowodanów, które niekorzystnie wpływają na procesy metaboliczne, dodatkowo powodując przyrost tkanki tłuszczowej. Mieszanki zastąpmy dobrej jakości granulatem. Stopniowo zmieniaj proporcje (na korzyść granulatu) tak, by po kilku tygodniach całkowicie wyeliminować mieszankę. Jest to o tyle istotne, że mieszanki komponowane sa głównie z myślą o gryzoniach, do którego to rzędu króliki (rząd zajęczaków) przecież nie należą. W związku z tym ich dieta nie może byc komponowana w taki sam sposób. Gotowe mieszanki zbytnio obfitują w tłuszcze, cukry i białka. Niewielką pociechą jest w ich składzie granulat, gdyż króliki (zazwyczaj niepoprawne łakomczuchy) zawsze wybiorą spośród składników takie, które wydają się najbardziej słodkie i pożywne. Rzadko są to składniki najbardziej odpowiednie. Jasnym jest więc, że dieta odchudzająca nie obędzie się bez grymaszenia. Niezmiernie ważne jest, aby wprowadzać ją pomału i kontrolować jej przebieg.
Jeśli dorosły, otyły królik miał dotychczas nieograniczony dostęp do granulatu, należy zmienić jego nawyki. Granulat powinien być podawany ( nie licząc króliczych dzieci i seniorów) w porze posiłku, jedno – lub dwukrotnie w ciągu dnia. Nadąsany pupil może odmówić spożywania siana czy warzyw w zastępstwie dotychczas serwowanego granulatu. Pamiętajmy, że głodówka u królika może nieść za sobą fatalne skutki, postarajmy się więc sprowokować pupila do jedzenia. Być może wystarczy zmienić siano na bardziej aromatyczne, bądź też podać je w inny, zaskakujący sposób. Granulat można także zastępować zieleniną, systematycznie zwiększając jej procentowy udział w posiłkach.

Pamiętajmy, że królicza dieta odchudzająca powinna być bardzo bogata i różnorodna. Jej celem jest zmniejszenie absorpcji białek, tłuszczów i węglowodanów oraz zapewnienie zwierzęciu wszystkich niezbędnych dla prawidłowego rozwoju składników mineralnych oraz błonnika. Najlepiej jest ją przeprowadzać w okresie wiosennym, kiedy to dostępność wszelkiego rodzaju roślin zielonych pozytywnie wpłynie na kształt jadłospisu króliczego grubaska.

Efekty

Nie zapominajmy, że otyłość może prowadzić do wielu niebezpiecznych chorób – problemów z wątrobą, nerkami, jelitami czy stawami. Niezbędnym jest więc, jeśli już do niej doszło, przedsięwzięcie działań zwalczających tą niedyspozycję.
Nie spieszmy się z wypatrywaniem efektów odchudzania. Pierwsze zobaczymy dopiero po kilkudziesięciu dniach. Pamiętajmy też, że droga do sukcesu prowadzi przez konsekwencję. Niech polepszający się stan zdrowia, ładniejszy wygląd i większa ruchliwość króliczka będą wyznacznikami powodzenia i zachętą do stosowania zdrowej, zbilansowanej diety na co dzień.